Eğer çocuğunuz bir anda ateşlendi ise evde acil olarak yapmanız gerekenler

Ateşlenen çocuğun üzerinde bulunan FAZLA GİYSİLERİ ÇIKARTIN. Kesinlikle ateşlenen çocuğun üstünü örtmeyin ve az giydirin.

Ateşi yükselen çocuğun odasını aşırıya kaçmadan SOĞUK TUTMAYA ÇALIŞIN. Eğer oda aşırı sıcaksa klima kullanabilirsiniz. Ancak en doğal serinleme yöntemi penceleri açarak hem serinletip hemde temiz hava girmesini sağlamaktır.

Ateşlenen çocuklar oldukça fazla sıvı kaybı yaşarlar. Bu nedenle BOL MİKTARDA SIVI VERİN.

Ne çok sıcak ne de çok soğuk ILIK SUYLA YAPILAN DUŞ çocuğunuzun ateşini bir kaç derece düşürecektir. Eğer duş yapma imkanınız yoksa ılık suya batırılmış sünger yardımıyla çocuğun vücudunu silebilirsiniz.

Her saat başı ATEŞİNİ ÖLÇÜP BİR KÖŞEYE NOT EDİN. Şayet ateşi 40 dereceden daha fazlaysa 30 dakikada bir ateşini ölçün ve not edin. Ateşlenen çocukların titremesi ve uykuya meyilli olması normaldir. Bu durumlar vücudun hastalık ile savaşması neticesinde olmaktadır. Eğer çocuk 3 aydan küçükse, 3-4 gün geçmeyen ateş varsa, nefes alması hırıltılı ve çocuğu zorluyorsa bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Eğer çocuğunuzun keyfi yerindeyse ve oynamak istiyorsa onu odasında oynaması için zorlamayın. Normal yaptığı AKTİVİTELERE DEVAM EDEBİLİR. Ancak çok yorulup aşırı terlemesine izin vermeyin.

Çocuğunuz ateşten ötürü çok huzursuz davranıyor ya da uyumakta zorlanıyorsa ateşin bedende oluşturduğu kötü etkiyi belli bir süre hafifletmek amacıyla İLAÇ VERİLEBİLİR. Fakat kullanılan ilaç ateşi oluşturan hastalığa yönelik olmalıdır. Sadece ateş düşüren ilaçlar geçici bir rahatlama yaratırlar.