Üç bebeğin birinde meydana gelen pişik bebeklerin uykusunu kaçırmakta ve huzursuz etmektedir.

Pişik derinin tahriş olması anlamına gelir. Bebeklerde pişik olmasının nedeni altını bağladığınız bezin küçük olması veya bezin çok sıkı bir şekilde bağlanmasıdır. Bunun yanında altını değiştirme sıklığınız yetersiz ise bebeğinizin pişik olması muhtemeldir.

Pişik olan bölgesinde bebeğiniz yanma ve kaşınmalar hisseder. Bu sağlık sorunları yüzünden bebeğiniz bütün gün huzursuz olur. Tedavi edilmeyen pişikler o bölgede enfeksiyon oluşmasına neden olur.

Bebeklerde pişik oluşmasının nedenleri

Pişik oluşmasının en büyük nedeni hijyenik olmayan koşullardır. Hijyen bakımından yetersiz olan koşullar bebeğin pişik olması için zemin hazırlar.

Bebek için kullanılan bezler altlarının sıcak ve ıslak kalmasını sağlar. Ancak ıslak ve sıcak ortam cildin tahriş olması için oldukça elverişli bir ortamdır. Bunun yanında sürtünmede eklendiği zaman bebeğin pişik olması kaçınılmazdır. Yeterli aralıklar ile değiştirilmeyen bebek bezleri ve düzgün yapılmayan alt temizliği pişiği çok kötü boyutlara taşıyabilir. Bebeğinizi pişikten korumak için altını gerekli sıklıkta değiştirmeyi kesinlikle unutmayın. Böylece altı temiz ve kuru kalacağı için bezle sürtünmesi azalacak ve pişik ihtimali ortadan kalkacaktır.

İdrar bebeklerin pişik olmasının ana sebeplerinden biridir. Çünkü idrar uzun süre durduğunda bozulur ve amonyağa dönüşerek bebeğin hassas cildine zarar verir. Bu durum genellikle bebeğin gece uykularında meydana gelir.

Bu faktörler pişiği arttırıyor

- At kullan tarzında bebek bezi yerine kumaş alt bezi kullanıyorsanız, bu bezlerin temizliği için kullandığınız temizleyici maddelerde bebeklerde pişiğe neden olabilir.

- Piyasada satılan hazır alt bezleri ve bebeğin altını temizlemek için kullandığınız ıslak mendillerin bazıları deterjan içerdiği için bebeğinizin pişik olmasına sebep olabilir. Bu yüzden kullandığınız ürünlerin içeriklerini iyi kontrol ediniz.

- Bebeğin altına giydirdiğiniz giysilerin sentetik esaslı olması ya da naylon külotlar bebeğin cildindeki nem ve ısıyı arttıracaktır. Bu durum pişiğin habercisidir.

- Bebeğin ishal olması, emzirme döneminden sonraki katı gıdaya geçiş dönemleri, diş çıkarma zamanı ve egzama gibi durumlar pişiğin oluşma ihtimalinin yüksek olduğu dönemlerdir.

Bebeklerde pişik nasıl önlenir

- Pişiği önlemenin altın kuralı bebeğin altının kuru ve serin tutulması gerekir. Bebeklerin alt bezleri uzun süre altında kalmamalı ve sık sık değiştirilmelidir. Saat başı bebeğin altını kontrol etmeli ve ıslattığı zaman hemen değiştirmelisiniz. İmkan buldukça bebeğin altını açık bırakmalı ve havalandırmalısınız. Bebeğin altını değiştirme sırasında güzelce ve dikkatli temizlemeniz gerekir. Alt temizliği için ılık ve duru su işinizi görecektir.

- Bebeğin altı için seçilen bez, kilosu ve boyu ile orantılı olmalıdır. Eğer seçtiğiniz bez bebeğinize küçükse onu sıkar ve rahatsız eder, büyük olan bezler ise sızdırma yaparak cildinde problemler meydana getirir.

- Kakasını yapan bebeğinizin altını ılık suya batırılmış pamuk ile yavaş hareketler yaparak temizlemeli ve ardından yumuşak tahriş etmeyecek havlu ile kurulamanız gerekir. Piyasada satılan hazır temizleme mendillerini kullanacaksanız bebekler için özel üretilmiş alkol içermeyen yumuşak mendiller tercih edin. Sabun ve şampuan kullanımı uzun süreli olmamalıdır. Bir kaç gün kullanımına ara vermeniz gerekir. Çok sık kullanılması bebeğin cildinde koruyucu tabaka oluşmasını engelleyecektir.

- Yeni alt bezi takmadan önce bebeğin altının iyi şekilde kurulandığından emin olmalısınız.

- Alt bezi kullanıyorsanız bebeğinize kesinlikle sentetik giysiler giydirmeyin.