Havaların soğuması ile birlikte kış hastalıkları olan öksürük, boğaz ağrıları ve burun akıntıları başladı.

Büyük ihtimalle halsizlik problemi de baş göstermektedir. Hamile anne adaylarının bu dönemlerde kendilerine oldukça dikkat etmesi gerektiğini belirten uzmanlar, hamile bayanların vurdurduğu grip aşısı bebekleri doğduktan sonra 6 ay virüslere karşı korumaktadır.

Virüslerin sebep olduğu hastalık olan gripler genellikle hasta olan bir kişinin öksürmesi veya hapşırması ile yayılan damlacıklar ile sağlıklı kişiye geçmektedir. Mevsimlerin soğuması ile birlikte değişen havalar viral hastalıkların en büyük sebebidir. Bu sebeple grip genellikle havaların soğuk olduğu kış dönemlerinde görülüyor. Grip belirtileri başladıktan sonra duruma göre 1-2 hafta devam eden bulaşıcı bir hastalıktır. Burun akıntısı, yüksek öksürük ve ateş, boğazlarda şişlik,  halsizlik, iştahsızlık gibi belirtileri olan gribin kronik rahatsızlığı bulunan yaşlılar ve hamileler için riskli durum oluşturabilir. Bilhassa hamileler kış aylarında soğukların artması ile beraber dışarı çıkamadıkları için gribal ve üst solunum yolu hastalıklarına daha kolay yakalanırlar. Ayrıca gebe bayanların bağışıklık sistemleri daha zayıf oldukları için virüslere daha kolay teslim olurlar. Bu virüsler hem anneyi hemde bebeği olumsuz etkileyebilir.

Hamilelikte grip olmak bebeğe zarar verir mi ?

Grip virüsleri normal şartlarda bebeğe geçen ve onu hasta eden bir hastalık değildir. Ancak ağır seyreden griplerde ateş 39 dereceye yükselirse bebek bu durumdan negatif etkilenmektedir. Üstelik gebeliğin son dönemlerinde geçirilen ağır gripler doğum sancılarını başlatabilmektedir. Bu yüzden yüksek ateşi bir an önce doktor müdehalesi ile kontrol altına almanız gerekir. Kesinlikle doktora danışmadan ilaç kullanmayınız.

Grip olanlar için hamilelikte ilaç yerine doğal yöntemler

Hamile ve grip olan anne adayları ilaç kullanmak istemiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey dinlenmektir. İstirahat grip olan kişiler için en önemli ilaç olsa da evde doğal yöntemlerle gribin zararlı etkilerini azaltmanız muhtemel.

Misal burnu tıkanan hamile bayanlar, evde yarım litre su içinde 2 çay kaşığı tuzu eriterek bu karışımı burnunuza çekmek suretiyle burun tıkanıklığınızı giderebilirsiniz.

Sürekli öksüren anne adayları öksürük şurubu kullanmak istemezlerse ılık sütün içine bal katarak öksürüklerini yatıştırabilirler. Süt içmeyi sevmeyenler ılık limon veya elma suyu içerek de öksürükten kurtulabilirler.

Boğazı ağrıyan hamile kadınlar hekiminizin tavsiye ettiği tabletlerin yanında ada çayıyla yapılan gargaralar ile boğaz ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.