Hamile bayanların vücut ısıları normal olarak 37 derecedir. Bu vücut ısısının 38.5 değerine çıkması yüksek ateş olarak adlandırılır.

Yüksek ateşin nedeni enfeksiyonel hastalıklar olmakla birlikte fazla yapılan egzersizler, aşırı sıcak suların bol olduğu hamam ve sauna gibi yerlerde uzun süre bulunmak da ateşin yükselmesine sebep olabilir.

Hamilelik dönemlerinde aşırı sıcak yerlerde uzun zaman geçirmekten kaçınmak gerekir. Ateşinizin yükseldiğini hissettiğiniz zaman vakit kaybetmeden doktora başvurun. Hamile olan kişilerin doktora danışmadan ateş düşürücü ilaçlar kullanması hem kendine hemde bebeğe zarar verebilmektedir. Ayrıca ateşi sadece düşürmek yetmez, ateşe sebep olan nedenin bilinmesi gerekir.

Hamilelerin ateş yükselme sebepleri genel olarak üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlar, ishal ve idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bu tür zararlı virüslerden gebelik dönemlerinde korunmak için anne olacak kadın adaylarının bol miktarda su içmesi, hasta olan kişilerden uzak durması, temizliğe dikkat etmesi, yeterli ve dengeli beslenmesi gerekir.

Yüksek ateşin gebeliğe zararları nelerdir ?

Şiddetli ateşin hamilelikte bir takım kötü sonuçlar doğurabileceği hususunda farklı farklı araştırmalar yapılmıştır. Hamileliğin bilhassa ilk dönemlerinde şiddetli ateş sonraki dönemlerine nazaran daha risklidir. Bebeğe zarar veren şiddetli ateşten ziyade bu ateşe sebep olan enfeksiyonun ne olduğu önemlidir.

Hemilelik döneminde yüksek ateşin düşüklere neden olduğu konusunda birçok araştırma mevcuttur. Bu araştırmaların yarısı düşüğe neden olacağı konusunda, yarısı ise düşüğe neden olmayacağı konusunda sonuca varmışlardır. Bu sebeple bu konuda net bir bilgi yoktur. En iyisi elimizden geldiğinde yüksek ateşten korunmamız gerekir.

Nöral tüp defekti adı verilen sinirsel problemlere yol açabilir. Bu problemler bebeğinizin sırtında açıklık bulunmaması ve beyin gelişiminin yeterli derecede olmamasıdır. Nöral tüp adı verilen sinir sistemi hamileliğin 6. haftasından sonra kapandığından dolayı diğer haftalarda yüksek ateş görülmesi nöral tüp defektlerine yol açamaz. Hamileliğin ilerleyen aylarında nöral tüp defekt probleminin olup olmadığı çeşitli tahliller ile anlaşılabilir.