Vejetaryen anne adayları için doğru beslenme önerileri.

"Gebelikte bedende protein ve enerji ilk olmak üzere farklı besin ihtiyaçları artar. İşte bu sebeple vejetaryen beslenen kişi için hamilelikte beslenme hususunda özel bir plan uygulaması gereklidir" diye konuşan Dilara Koçak, et tüketmeyen vejetaryen anne adayları için beslenme önerilerinde bulundu ve konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Hamileler vejetaryen şeklinde beslenmenin daha sağlıklı olması için temkinli ve disiplinli beslenme programları uygulamanız gereklidir. En iyi ve etkili vejetaryen diyeti uzman bir diyetisyen tarafından verildiği zaman daha sağlıklıdır, nedeni ise vejetaryen beslenme şekilleri; tahıllar, sebze ve meyvelerden oluştuğu için yağ oranı oldukça düşük fakat posa miktarı fazla olan beslenmedir. Vejeteryan diyetlerinde protein bakımından oldukça dikkat edilmeli ve bitkisel protein içeren besinler dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü anne karnında gelişen bebek için protein hayati önem taşımaktadır.

Vejetaryen beslenme modeli farklı özellikler gösterebilir. Gebe anne adayının dikkatli olması gereken durumlar vejetaryenlik şekline göre farklılık gösterebilir. İşte bu sebeple öncelik olarak bu modelleri incelemekte yarar vardır.

Lakto-ovo-vejetaryenlik

Bu beslenme şekline sahip kişilerin tükettiği ürünler arasında süt ve yumurta vardır. Her vejetaryen gibi bu kişilerde et ve balık tüketmezler. Bu gruba sahip vejetaryen hamileler için durum daha risksizdir. Hayvanlardan alınan protein dengesi sağlanabilir ve kalsiyum gereksinimi karşılanmış olur. Ancak mineral ve vitamin bakımından zengin besinler tüketmesi gerekir.

Katı Vejetaryen Grubu (Veganlık)

Süt, peynir ve yumurta dahil hiçbir hayvansal ürünü tüketmezler. Vegan kadınları bal bile tüketmezler. Bu sebeple veganlar için çok farklı bir beslenme planı uygulanması gerekir. Bu tür beslenen hamilelerin de folik asit bulunan hamilelik desteği, vitamin ve mineral destekleri olmalıdır. Vegan olan bayanların D ve B12 vitamini, demir, çinko ve kalsiyum bakımından zengin besin öğeleri desteğinde oldukça dikkatli olmaları gerekir. Bu tip vejetaryenler bunların yanında nelere dikkat etmelidir ?

- Anemi probleminin en büyük sebebi B12 vitamini eksikliğidir. Bu durum her geçen gün sinir sisteminde daimi problemlere sebep olabilir. Bu sebeple vegan vejetaryenleri diyetlerine kesinlikle B12 vitamini bakımından zengin besinler eklemeliler.

- Katı vejetaryen anne adaylarında gözlenen bir başka eksiklikse D vitaminidir. D vitamini, fosfor ve kalsiyumun bedende emilip kullanılmasına yardımcı olur.

- Veganlıkta dikkat edilmesi gereken diğer bir noktada kalsiyum alımıdır. Kalsiyum vücut için önemli bir yere sahiptir.

- Demir alımı enerjinizin güçlenmesi için gerekir. Bitkisel olarak beslenen kişiler de demir alırlar fakat hayvansal besinlerden alınan demir gibi güzel emilmezler. Bu emilimi arttırmanız için mineral ile beraber C vitamini zengini gıdalar tüketmeniz gerekir.